Ahol „soron kívül” is tudnak fogadni
A céginformációs adatbázisok alapján Magyarországon csaknem 24 ezer vállalat foglalkozik aktívan fémmegmunkálással, közülük is több mint 5 ezernek ez a főtevékenysége. És bár ezek között méret vagy épp specializáció szempontjából óriási különbségek vannak, az világos, hogy a konkurencia hatalmas – és az exportra dolgozók számára szintén jelentős külföldi riválisokról még nem is beszéltünk. Ebben a helyzetben mindenki keresi a versenyelőnyt adó „receptet”, a Savaria Ipartechnika Kft.-nél pedig az eredményeik tanúsága szerint jó ideje rá is találtak néhány fontos „hozzávalóra”!
A Gencsapátiban működő, precíziós gyártással foglalkozó cég elsősorban Tier 1-es autóipari beszállítók számára tervez és állít elő prémiumminőségű alkatrészeket, valamint szerelő-, mérő- és ellenőrző készülékeket. Az iparág berkeiben kivívott hírnevüknek köszönhetően a prototípusgyártás területén ma már kizárólag a megrendelők keresik fel őket, és egytől egyig stratégiai partnerként számítanak rájuk. Idáig persze számos, jelentős hozzáadott értékkel megvalósított, sikeres projekten át vezetett az út.
„A bevételünk több mint 40%-át a kifejezetten bonyolult, például öttengelyes megmunkálást igénylő berendezések tervezése és gyártása adja. Ahogy egyre összetettebbé válik egy termék geometriája és egyre kisebbé a tűréshatár, egyre kevesebben tudják vállalni a gyártást a szokásos, feszített határidőkkel. Ilyen elvárások mellett viszont amennyivel kisebb a konkurencia, annyival nagyobb kihívás folyamatosan tartani a színvonalat” – fogalmaz Aszódi János, a Savaria Ipartechnika Kft. tulajdonos-ügyvezetője.
Elsőrangú gépekhez elsőrangú szaktudást
A minőség első alappillérét a cég mintegy 30 korszerű, nemzetközi téren is kiemelkedő, japán, német és svájci gépből álló flottája jelenti. Az üzemben többek közt 4 darab öttengelyes, 1 db négytengelyes és 7 db háromtengelyes megmunkálóközpont, 4 db CNC eszterga, 4 db huzalos és 2 db tömbös szikraforgácsoló, valamint 1 síkköszörű teljesít szolgálatot. A gépek átlagéletkora a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően nem éri el a 4 évet. A megrendelők élvonala által elvárt, de csak kevesek által kivitelezhető precizitásról többek közt olyan gépek gondoskodnak, mint a Sodick ALC 400P huzalos szikraforgácsoló, amely stabilan 1 mikronos pontosságot tud.
A vállalatnál a kezdetektől fogva fő szempont, hogy a kimagasló technológiához méltó tudást tegyenek hozzá, amely képes kiaknázni a technológiában rejlő lehetőségeket. Ennek jegyében a dolgozók 27%-a mérnök vagy egyéb, felsőfokú végzettségű szakember, 31%-a technikus és a többiek is jól képzett szakmunkások. A hatékonyság szempontjából beszédes, hogy a Savaria Ipartechnika a maga 38 fős létszámával stabilan produkálja azokat a volumeneket, amelyek 50-60 fős cégeknek is becsületére válnak. A tulajdonos-ügyvezető azt az álláspontot képviseli, hogy inkább legyen kevesebb, de nagy tudású dolgozója, akik jól megfizetve motiváltak maradnak a minőség és mennyiség tekintetében is kimagasló munkára.
Nem gond, ha „azonnal” kell valami
A sikerhez tehát a technológia és a hozzáértés szükséges, de – a matematika nyelvén szólva – nem elégséges feltétel. „Azért tudunk versenyezni az európai cégekkel, főleg az autóipari prototípusgyártásban, mert a megkereséstől számított egy héten belül a partnernél van az alkatrész. Ha ebből levonjuk a szállítási időket, akkor látható, hogy az anyagbeszerzésre, tervezésre és gyártásra legfeljebb néhány nap áll rendelkezésre. Márpedig ez nagyfokú rugalmasságot követel” – fejti ki Aszódi János.
A sürgősségi munkák elvállalásának záloga, hogy mindig tartanak fenn szabad kapacitásokat, normál működésben a 80%-os kihasználtságra törekednek. Az egyedi gyártásban (ami a cég volumenének kb. 85%-át adja) ez a szám eleve jónak számít, de sűrűn felkúszik 95-100%-ra az említett azonnali munkákkal, amelyet rendszerint a piac által akceptált felár mellett vállalnak el. A vállalatnál a logisztikai háttér is adott ahhoz, hogy akár 24 órán belül ne csak legyártsák, hanem saját kezűleg le is szállítsák a megrendeléseket.
A jelen sikereiből építik a jövőt
A Savaria Ipartechnika „sikerreceptjének” utolsó összetevőjét a folyamatos fejlődésre fókuszáló szemlélet adja. Az első 10 évükben, azaz 2018-ig a teljes eredményt visszaforgatták a cégbe, és azóta is nagyjából 75%-os ez az arány. Folyamatosan figyelik a technológiai újdonságokat, és ha egy gép eléri az 5-6 éves kort, eladják, és újat vesznek helyette – nem ritkán a jól bevált gép, például egy Mazak megmunkálóközpont újabb változatát. A megemelkedett munkamennyiség pedig a minőségi cseréken túl a bővítést is rendszeresen szükségessé teszi.
Az idei évben 800 millió forintnyi beruházás már biztosra vehető, de ez akár 1,2 milliárdra is emelkedhet. A világszínvonalú üzemcsarnok 320 millió forintból bővül 1200 m2-rel, 480 millió (és az esetleges plusz) pedig új gépek beszerzésére megy majd.
Partner az első lépéstől az utolsóig
A fenti tényezők együttes eredménye önmagáért beszél. A cég 2015 óta megnégyszerezte forgalmát, a nettó árbevétel pedig tavaly átlépte az 1 milliárd forintot. Az elmúlt esztendőben regisztrált 20%-os növekedés azért is különösen figyelemre méltó, mert a megrendelések nagy részét adó autóipar nem éppen a legsikeresebb évét zárta. A Savaria Ipartechnika azonban a szektor töretlenül fejlődő ágára állt rá: több nagy projektben is elektromos és hibrid autók alkatrészeit, valamint a gyártáshoz szükséges szerelő-, mérő- és ellenőrző készülékeit állították elő.
„Különösen büszkék vagyunk azokra a megrendelésekre, amikor egy adott autótípus összes készülékét ránk bízzák. Egyébként is komplex munkákra törekszünk, ahol a forgácsolás maga »csak« egy láncszem. Az a célunk, hogy mindenki, aki megkeres minket, biztos lehessen abban, hogy kivételes terméket és hozzá tartozó, elsőosztályú szolgáltatást kap, ahol a kapcsolatfelvételtől a tervezésen át egészen a kivitelezés végéig mindenben számíthat ránk” – zárja a Savaria Ipartechnika tulajdonos-ügyvezetője.
Ez a cikkünk a CNC.hu felületein jelent meg.